8466 - TECHNIC - 4x4 Off-Roader İncelemesi

LEGO setlerinin incelendiği bölüm
Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

8466 - TECHNIC - 4x4 Off-Roader İncelemesi

Cum Ağu 05, 2016 3:24 pm

Şu sıralar forum pek bir sessiz,umarım incelemeyle biraz hareketlenir. :standart: Bu seti geçen gün internette gördüm ve hemen satıcıyla iletişime geçtim. 500 TLye anlaştık, bunun için de kendimi şanslı sayıyorum.Tüm parçaları tamdı,sararma solma yoktu ama tozlanmıştı.Kutu ve yapım talimatları dahil değildi ama çiziksiz ve tam bir halde bulmak özellikle de Türkiye'de bulmak beklenmedikti.2001 seti olduğu için günümüz Technic setlerinden çok farklı ama kendine has bir güzelliği olduğunu düşünüyorum.Yapımı fotoğraflarla da uğraştığımdan 3 saate yakın sürdü.
Numarası:8466
Set adı:4x4 Off-Roader
Teması:Technic
Üretim Tarihi:2001
Parça/Minifigür Sayısı:1102/0
Satış Fiyatı:£79.99 / $120.00
Güncel Fiyatı:İkinci el ortalaması: 658.06 TL / Sıfır ortalaması: 1289.05 TL
Set ile İlgili Diğer Bilgiler:http://brickset.com/sets/8466-1/4X4-Off-Roader
Dediğim gibi kutusu olmadığı için internetten alıyorum kutu fotoğrafını.
Resim
Çıkartmaları yapıştırılmış ve gayet iyi durumdaydı.Ama çıkartma kağıdı yine internetten.
Resim
Parçaları dizmeye başlamıştım ama gecenin bir yarısıydı kartona da sığdıramadım, dizmek de çok zor geldi o yüzden dizilmiş fotoğrafı yok maalesef.Keşke çekseydim de hayıflanmasaydım şimdi.Ancak elimde pinler ve axlelar var.Unutmamak gerekir ki o dönemde henüz gri axlelar yok o yüzden hepsi siyah.Alt çekmecedekiler soldan sağa sırasıyla 4L, 5L, 10-12L, 8L ve 6L diye gidiyor.
Resim
Bu setin en ilgi çekici özelliklerinden biriyse devasa tekerlekleri:
Resim
Bir minifigürle ve 8297 ve 9398 setlerinde bulunan Balloon Tyre ile kıyaslaması da böyle:
Resim
YAPIMINDAN KARELER:
Ön Şasi:
Resim
Arka Şasi:
Resim
Aracın önünü ve arkasını bağlayan kısmı :wink: :
Resim
Önü ve arkasının birleştirilmiş halinin 2 açıdan görünüşü:
Resim
Resim
Arka süspansiyonları sabitlenmiş halde:
Resim
Bu setin bir diğer ilgi çekici kısmı ise kendiliğinden açılan kapıları.Bu sistem aynı zamanda 8297 Off-Roader setinde de var,umarım bir gün onu da alabilirim. :standart: Kapıların açılmasını sağlayan sistemin ilk adımları:
Resim
Burda asıl kahraman şu parça:
Resim
Bulunduğu setler ise şu şekilde:
http://brickset.com/sets/containing-part-4142095
Kullanılmışı 15,yenisi 25 TL.
Kapıları açan sistemi yapmaya devam ettikçe ortaya şöyle bir görüntü çıkıyor:
Resim
Arka tarafın tamamen bitmiş hali:
Resim
Arkada çokça boşluk olduğunu unutmayın, geliştirmeler için bol bol yer verilmiş ama ben bu haliyle tutacağım.(+1 puan)

Koltuklarımız:
Resim
Koltukların yapılma şekli 2001den günümüze çok az değişikliğe uğramış.En büyük fark artık Hose adı verilen tüp parçalarının kullanılmayışı.
Koltuklarımızı monte ediyoruz:
Resim
Ve bitti:
Resim
Steeringi hem tepedeki küçük tekerlekle hem de direksiyondan yapabilirsiniz, genelde artık direksiyona bağlamaya gerek duymuyorlar büyük setlerde. Kapıları açmak için de kabinin hemen üstündeki butonlara basmanız yeterli.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yaparken bir yerde 8L axle yerine 6L kullandım sanırım ve bir tane 8L axle arttı zaten yapım sürecinde kendi envanterimden bir adet 6L axle almam gerekti.
Resim
Kapılar kapalı:
Resim
Kapılar açık:
Resim
Süspansiyonu tam bir Off-Roader'a yakışır şekilde.Farkı gçsterebilmişimdir umarım:
Resim
Resim
Eğer kitapçığı olsaymış içinde arkasına nasıl pnömatik vinç ekleyeceğimizi ve B modelinin yapım talimatlarını da barındıracakmış.B modelinin şasisi bununla bierbir aynı sadece dış görünüşü farklı, 1 puan kırdım bile bu yüzden.
Resim
Resim
Bu fotoğraf ise hem vites kutusunu hem de açık bırakılmış pinleri ve axleları gösteriyor.Eksiklik hissi yarattığını söylemem lazım, 1 puan daha kırdım.Vites koluysa oldukça işlevsel, 1 geri 5 ileri olmak üzere toplam 6 farklı vitesi var.Oranları hesaplamadım ama hız farkı sahte V8 motorda görülebiliyor.Ayrıca bu set gerçek bir 4WD olduğu için de ekstra bir saygıyı hak ediyor.
Resim
*alttan fotoğrafını koyacağım,ilk çektiğim çok bulanık çıkmış*
Genel:
Resim
Resim
Resim

PUANLAMA:

Parçalar:Güzel ve çok sayıda parçaya sahip.Gri parçalar yeni Bluish Greylere uymadığı için yeni legocular sevmeyebilir ama klasiklerden hoşlananlar bayılacaktır.Yeşil paneller ve parlak tüpler de ekstra puan kazandırıyor.Çeşit çeşit parçaları var, tekerlekler olmasa 9 verirdim ama tekerleklerin katkısı göz ardı edilemez. 10/10
Fiyat/Performans:Zamanında alan çok iyi etmiş ama şu anda almak biraz cep yakabilir, fırsatları kollamak lazım.Ama şunu da unutmamak gerekir ki ucuzlamayacak o yüzden buldu mu almak lazım. 6.5/10
Yapım Süreci:Alışkın olmadığım bir inşaydı, genç legocuların ilgisini çekecektir, e eskiler de zaten nostaljik havasından dolayı sevecektir.Açıkta kalan pinlerden ve daha iyi yapılabilecekken yapılmayan yerlerinden dolayı 8.5/10
Oynanabilirlik:Uzaktan kumandalı bir araca dönüştürmek için gereken parçalara sahipseniz eğer içinde yeterince boşluk var, oynarken daha çok keyif alacaksınızdır fakat bu haliyle vites, kapılar, direksiyon ve süspansiyon dışında eğlendirebilecek pek bir yeri yok.Daha fazlasını istemek belki de yüzsüzlük olur ama 2009da çıkarılan kardeşi 8297ye kıyaslayınca bazı eksikleri olduğu anlaşılıyor.Ama derseniz ki ben iterek sürmekten de keyif alıyorum o zaman siz bilirsiniz :standart: 8/10
Fonksiyonları:Dediğim gibi 8297 ile kıyaslayınca biraz ilkel kalıyor.8/10
Tasarım:2001de çıkan diğer setlerle kıyaslayınca ötekiler bunun yanında hem çirkin hem ufak kalıyor.Günümüzde bile gideri var. :standart: 10/10

TOPLAM:8.5

İlk defa bir Technic setini inceledim.Görece az parçası olmasına rağmen çok zaman ve yer isteyen bir iş oldu.Unuttuğum veya atladığım birkaç şey de var ama umarım beğenmişsinizdir. Yakın zamanda birkaç incelemem daha olacak.Herkese iyi legolar :thrilled:

Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

Re: 8466 - TECHNIC - 4x4 Off-Roader İncelemesi

Pzr Ağu 14, 2016 12:13 pm

Süper bir incleme olmuş. Bu set bir geçiş dönemi seti sanki. Şasesi klasik parçalardan oluşurken kaplamalar yeni dönem parçaları ile süslenmiş. Lastikler dediğin kadar ihtişamlıymış. Eğer yapılı saklayacaksan, beğenmediğin yerleri kendin yeniden yorumlayabilirsin. Örneğin 8865'te ufak tefek değişiklikler yapmıştım ben:

Resim

Dön Set İncelemeleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir