Basit ama Etkili Foto Çekme İpuçları

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Brick Burger
Kurucu Üye

Basit ama Etkili Foto Çekme İpuçları

Sal Tem 07, 2015 3:25 pm

Arkadaşlar hepimiz yaptığımız tasarımları ve aldığımız setleri burada paylaşmaktan keyif alıyoruz. Bulduklarım bölümünde yabancıların yaptığı eserlere bakıp vov diyoruz. Bunun başlıca sebeplerinden biri adamların fotoğraf işinde de tasarım işinde olduğu gibi özenli ve titiz davranmaları. Fakat bu temiz görüntüler için çok da profesyonel cihazlar kullanmıyorlar. Sadece iyi bir ışık, bembayaz bir arka plan ve fotoşopda arkaplan temizliği ile en sıradan moc bile ışıl ışıl bir hal alabiliyor. Ama kötü bir foto demek evde yaptığımızda çok etkilendiğimiz, çok güzel bir tasarımımızın internette beklediğimiz ilgi ve değeri görmemesi demek.

Ben bu problemi ve görüntü kirliliğini yok etmenin püf noktalarını ufak ufak anlatacağım. Zaten özünde üç basit kural var

1. Arkaplan çok önemlidir.

Dünyanın en iyi mocu dahi olsa yanında kahve bardağı ve çaydanlıkla fotolanıyorsa kimse bir moca kıymet vermez. Kendinize basit karton bir arkaplan oluşturun. Bakkaldan edineceğiniz bir kolinin 3 yüzeyini iskelet olarak kullanın ve kırtasiyeden satın alacağınız beyaz kartonla bunu kaplayın. İleride merakınız artarsa internette 50 dolar gibi rakamlara satılan lightboxlar var bunlara geçiş yaparsınız.

Resim

Resim

Resim

2. Gece gece çekim yapılmaz.

Aslında böyle bir şey yok ama elinizde gün ışığından daha iyi bir ışık kaynağı yoktur diye varsayıyorum yoksa elinde güçlü ışık olan arkadaşlar istedikleri saatte istediklerini yapabilirler. İşin özeti çekim yaparken ışığı en bol biçimde kullanın. Yapay ışık kaynağı kullanıyorsanız lambanızın önüne yağlı kağıt bağlamanız ışığı homojen dağıtacak ve iyi sonuçlar verecektir. Evdeki lambalarınıza daha güçlü ampüller alarak çok iyi performans yakalayabilirsiniz. Bence en etkili yöntem sağ sol ve üstten ışıklandırmak. Böylece lüzumsuz gölge oluşmuyor.

Örnekler

Resim

Resim

Resim

Resim

3. Açı çok önemlidir.

Kimse yamuk yumuk çekilmiş fotolardan ne yaptığınızı anlayamaz. Bunun için en iyi çözüm bir tripod kullanmak ve çekimi yapılan objeye dik biçiminde ya da çok az bir seviye üstüne konumlayıp çekim yapmak. Elinizde tripod yoksa kendinizi bu açılarla konumlayın. Tam karşısında durun ve objenin hizasında durarak el titretmeden çekiminizi yapın. Sadece açı değiştimenin bile ne kadar iyi sonuçlar verebileceğini göreceksiniz

Resim

Resim

Resim

Evet arkadaşlar bunları yaptıktan sonra elimizde fotoshopta arkaplan temizlemeye hazır bir foto kalıyor. Bu temizlik işlemi başka bir kılavuzun konusu.

Foto çekim teknikleri ile ilgili ekleyecekleriniz, sorularınız ya da uzun zamandır çözemediğiniz bazı problemleriniz varsa buraya yazmaktan çekinmeyin lütfen

Re: Basit ama Etkili Foto Çekme İpuçları

Sal Tem 07, 2015 10:04 pm

Çok güzel bir çalışma olmuş teşekkür ederim.
light box için 50 dolardan bahsetmişsin oysaki fiyat çok daha ucuz 60x60x60 boyutundaki bir light boxu 10-12 dolara alabilirsin. 80x80x80 çapındakini 15-17 dolara alabilirsin. fiyatlar böyle ucuz olduğu içinde kendin yapmaktansa hazır almayı öneririm çünkü hazır satılanlar katlanılıp ufacık yapılabiliyor böylece sürekli bir masanı işgal etmiyorlar.

Ben kendim böyle çekim yapıyorum
Resim2015-05-14-016 by phoenixugur, on Flickr

Kullanıcı avatarı
legoz
Kurucu Üye

Çrş Tem 08, 2015 1:29 am

güzel bir konu, rehber. Benim de ihtiyacım var aslında bu konuda özen göstermeye.
en büyük sıkıntım alan kaplayacak bir light box üretmek istememdi. bu katlanabilirler nasılmış bir araştırayım.
gerçe benim son tasarım mesela hangi box'a koyacam ben o köprüyüde foto çekicem :busy:

Kullanıcı avatarı
Brick Burger
Kurucu Üye

Çrş Tem 08, 2015 4:41 am

Beyaz büyük bir çarşafı iki üç kat katlayıp ışık geçirmeyeck hale getirip koltuğa sermeni ve o güzel köprüyü bir daha fotolamanı tavsiye ediyorum legoz. Fotoşopla arkaplan temizliği vb iki üç rötuşla mükemmel görüneceğine eminim.

Kullanıcı avatarı
nikolyakov
Kurucu Üye

Çrş Tem 08, 2015 9:42 pm

Ek olarak beyaz her zaman iyi bir arka plan rengi olmayabilir. LegOZ'un köprü tasarımı örneğinde beyaz arka plan çokta işe yaramayacaktır. Tasarımı öne çıkaracak arka plan renkleri seçmek daha etkili sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

ResimLEGO Macross VF-1S Gerwalk Mode by Daikon Cat, on Flickr

Kullanıcı avatarı
Brick Burger
Kurucu Üye

Prş Tem 09, 2015 6:10 pm

Çok doğru. Fakat iyi ışık artı beyaz arka plan başlangıç için en ideali

Kullanıcı avatarı
Kaplan
Kurucu Üye

Pzt Tem 13, 2015 10:00 am

Güzel bir fotoğraflama çalışması örneği gördüm Arka plan ve ışıklandırma çok başarılı

Resim
Kaynak: https://www.flickr.com/photos/10104652@N06/19466418618/

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir