Nostalji: Eski Kutular

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

Nostalji: Eski Kutular

Pzt Ara 21, 2015 10:20 am

80'li ve 90'lı yıllarda Lego setlerinin kutuları bile çok özeldi. Lego sırf parça kalitesiyle ayrımazdı diğer oyuncaklardan. Daha kutuyu gördüğünüzde anlardınız Lego'nun ayrı bir seviyede olduğunu. Kısa süre öncesine kadar aldığım tüm setleri açar yapardım. Ama, sanırım 2012 yılıydı, Sahibinden.com'da 1996 yılına ait 6337 numaralı bu görünce, hiçbir zaman kutusunu açmayacağımı bile bile aldım hemen. Çünkü o benim için bir kolleksiyon parçası değil, tarihti. İlk resme baktığınızda bir farklılık göze çarpmayabilir, ama olay zaten görünenin arkasında :thrilled:

Karşınızda 6337 - Fast Track Finish:

Resim

Buraya kadar herşey zaten bugün gördüklerinizden farklı değil. Ama geçmişe gidersek, orta boyuttaki bir sette dahi öndeki kapağı kaldırdığınızda aldığınız setin ne adar özel olduğunu anlayabiliyordunuz. Sanki rengarenk bir dünyanın içine balıklama dalmış gibi hissediyordunuz, gözleriniz renkle dolarken, akıl ve mantık kulaklarınızdan akıp gidiyor, içinizden bir set "Bu seti almalıyım, hemde hemen" diye sizi yoldan çıkarmaya çalışıyordu.

Resim

Kutununu içine açılan pencerelerde o setin özel parçalarından örnekler yer alırdı. Bir diğer pencereden polybaglerdeki diğer parçaları görebilirdiniz. Technic setlerde (ki bende açılmamış hiç yok :sad: ) çok daha hoşuma giderdi sergilenen parçalar. Eski Technic setlerle ilgili de bir çift sözüm var. İlerde o konuya da değineceğim.

Resim

Mmm, yarış lastikleri... İlk gördüğümde gözümde yaşlar belirmişti.

Resim

Ve... En önemli yer, kutunun arkası. Şimdiki setlerde kutunun arkası sanki ilgili setle nasıl oynanacağını gösterirken, eski kutularda arkada kutu içeriğiyle neler yapabileceğinizi, yada daha doğru tabiriyle, hayal gücünüzle yaratabileceklerinizin sınırı olmadığını gösteren resimler olurdu. Bence Lego'nun oyun anlayışını bu arkadaki resimler çok güzel anlatıyordu: Yap, boz, başka birşey yap ve devam et! Şimdi, "Parmakla şu çubuğu dürt roket atıyormuş gibi olsun".

Resim

Bu arada, bu setin arka kapağında, sağ üst taraftaki konteyner taşıyan cihazı Technic ile yapmış olmam tamamen bir tesadüftür, şimdi fark ettim.

Yaa, işte böye arkadaşlar. Bu birde orta boy bir kutu. Büyük kutu aldığınızda siz düşünün artık. İsterdim açılmamış bazı eski setlerim olsun ama Bricklinkte bu setin bile 280TL civarında olduğunu görünce, daha eski veya daha büyük setleri alabileceğimi sanmıyorum. Piyango falan çıkması lazım valla. Kendimi bir başka konuda nostaljik hissedinceye kadar hoşçakalın :grinning:

Kullanıcı avatarı
Nimdian
Kurucu Üye

Re: Nostalji: Eski Kutular

Pzt Ara 21, 2015 11:11 am

Çok iyi korunmuş kutu kıskandım :) Bende de vardı bundan muhtemelen heycandan parçalayıp açmışımdır küçükken :) Gerçi şimdide çok farklı değil durum :D

Kullanıcı avatarı
Legograf
Üye

Pzt Ara 21, 2015 11:46 am

İyi bir nostalji olmuş (hatta bizler için de oldu). :)
Elimde 6581 Dig 'N' Dump'ın kutusu mevcut (belli bir yaş grubunun üzerinde olanlar nedenini tahmin edebiliyordur). Seti temin edeli neredeyse 9-10 ay olmasına rağmen kutu hala baş köşede arz-ı endam eyliyor. Cidden eski kutular, insanı bambaşka bir dünyanın/atmosferin içerisine çekerken şimdikilerin tek işlevi oynama talimatı olmaktan öte bir yanı yok. Günümüzdeki kutular, tasarım, renk, görsellik gibi konularda teknolojinin son nimetlerinden faydalansa bile bana göre o can alıcı ruhu içerisinde bulunduramıyor nedense. Bugünün ve yakın tarihli setlerin kutuları ile kıyaslanmaya kalktığımda tercihimi eskilerden yana kullanırım.

Kullanıcı avatarı
ozcan
Üye

Sal Ara 22, 2015 1:21 pm

Merhabalar.Bendeki kutulardan en eskisi bu.1997 yılına ait küçük bir set.Sanırım zamanında promosyon olarak verilmiş.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Robinson
Kurucu Üye

Çrş Ara 23, 2015 12:30 am

offf nostalji koktu buram buram, özlemişiz açılan kutuları, hatırlarım reyonlarda saatlerce kutuların ön kapaklarını açıp içlerini inceler hayaller kurardım...

Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

Çrş Ara 23, 2015 11:48 am

ozcan yazdı:Merhabalar.Bendeki kutulardan en eskisi bu.1997 yılına ait küçük bir set.Sanırım zamanında promosyon olarak verilmiş.

2002 yılında Milliyet Gazetesinin bir promosyonu olmuştu, hatta birden fazla da olmuş olabilir. Bende toplamıştım bu ve farklı setlerden. Go kart vardı mesela, hala üç tane var kutusunda duran.

Benim seti aldığım arkadaştan birkaç set daha almıştım ama daha küçükçe setler oldukları için kapaklı değillerdi. Bundan sonra bu setleri alınabilir fiyatlara bulmak gerçekten zor.

Kullanıcı avatarı
Kaplan
Kurucu Üye

Çrş Ara 30, 2015 12:04 am

Yarım daire şeklindeki ize pıt diye baş parmağı geçirip açma keyfi paha biçilemez :)

2000 öncesi herhangi bir set paketi hele de kapaklı kutular gerçekten açılmaz, açılmamalı. :)

Kullanıcı avatarı

Çrş Ara 30, 2015 8:52 am

Açılır-kapanır kutu önü tasarımının kaldırılmasının nedeninin daha fazla parça sığdırmak olduğunu düşünüyorum, zira fotoğraftaki sette cidden göründüğünden az parça var. Yanlış hatırlamıyorsam 2-3 yıl önce Lego, kutuların "Çevre temizliği" Öhöm ve maliyet öhöm sebebiyle küçüleceğini açıklamıştı. Tabi o açıklama yapıldığı dönemde de bu kutu dizaynı yoktu ama demek istediğim bu dizaynı Lego'nun tekrar yapmak istemeyeceğidir. :LEGO_sad:

Kullanıcı avatarı
Kaplan
Kurucu Üye

Cum Oca 01, 2016 2:16 pm

Albert Zweistein yazdı:Açılır-kapanır kutu önü tasarımının kaldırılmasının nedeninin daha fazla parça sığdırmak olduğunu düşünüyorum, zira fotoğraftaki sette cidden göründüğünden az parça var. Yanlış hatırlamıyorsam 2-3 yıl önce Lego, kutuların "Çevre temizliği" Öhöm ve maliyet öhöm sebebiyle küçüleceğini açıklamıştı. Tabi o açıklama yapıldığı dönemde de bu kutu dizaynı yoktu ama demek istediğim bu dizaynı Lego'nun tekrar yapmak istemeyeceğidir. :LEGO_sad:

Muhtemelen çok özel setler dışında bu kutu dizaynına dönülmeyecektir. İşte bu sebepten bile bu tip eski kutuların değeri çok daha fazla.

Kullanıcı avatarı

Pzt Oca 25, 2016 1:37 pm

ozcan evet promosyondu o set ben de de var ama kutuları hep attım zamanında :sad: Sen saklamışsın ne güzel.

Sonraki
Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir