1981'den Hatırlanacak Setler

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

1981'den Hatırlanacak Setler

Pzr Eki 03, 2021 11:08 pm

1981 yılında öne çıkan temalar Space ve Technic olmuş. Castle önceki yılların tekrarı, Town ise bir iki set dışında ya tekrar etmiş yada temayı destekleyecek küçük setlerden oluşmuş. Pek gözüme çarpan sıradışı set olmadı haliyle. Ama dediğim gibi, Space'ten gerçek anlamda klasik setler çıktığı gibi, Technic temasının tüm serisi sevenlerinin asla unutamayacağı kadar başarılı setlermiş. Setleri görünce sözlerimin daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

6927: All-Terrain Vehicle benim yaşımdakilerin unutamadığı bir mobil üs taşıyıcısıydı. "Klasik Space setleri biriktiriyorum" diyen herkesde olduğuna inanıyorum bu setin. Çünkü hem çok büyük olmayan, ulaşılabilir bir setti, hemde arkada iki kocaman turbo motor ve komple mavi camdan oluşan kokpiti ile o dönemde tüm çocukların bayılacağı bir yapıdaydı. Üstelik istediğiniz her yere taşıyabileceğiniz küçük üs de gayet fonksiyoneldi.

Resim

Off, 6929: Star Fleet Voyager gördüğüm en karizma uzay gemileri arasında hala en önlerde gelir. Ben bu uzay gemisinin ince kesitli kokpitini avına saldırmak üzere olan bir yırtıcı hayvanın kısık gözlerine benzetiyorum. Pek barışçıl değil ama ben kokpitin iki yanındaki çanak antenleri çok güçlü lazerler olarak kullanırdım. Muhtemelen tasarlayan farklı düşünmüştü :shifty: . İsterdim ki Lego çok fazla değiştirmeden modern versiyonunu çıkartsın. Bazı setler için bunu gerçekten istiyorum.

Resim

8844: Helicopter'in Technic'in güzellik yarışmasına dönüşmediği dönemde çıkması büyük şans. Seti sadece pervaneler ve iniş takımı gibi fonksiyonlardan ibaret olarak düşünürseniz hata yapardınız. Kokpitten kuyruktaki kanadına kadar sistem parçaları ile harmanlanmış tasarım Technic setlerde ender rastlanan bir zerafete sahipti.

Resim

8845: Dune Buggy için bu dönemin temel setlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Arka tekerlerde bağımsız süspansiyon ve direksiyon'dan başka fonksiyonu yoktu. Ama benim bu seti hatırlama sebebim fonksiyonlarından ziyade görünüşüydü. Setin üst yapımını her zaman etkileyici bulmuştum. Aynı helikopterdeki gibi bir sistemle yapılmıştı. Bu yöntem çok az kullanıldığı için aklımda kalmıştı.

Resim

8110 Unimog'dan önce 8848: Power Truck vardı. Adı "Unimog" değildi tabii ki ama biz onun öyle olduğunu biliyorduk. Bugüne göre fonksiyon kontrolleri inanılmaz ilkeldi. Ama çok kolay ve yaratıcıydı. Bir kolu çek öndeki kova insin, diğer kolu çek damper insin. Sonrasında işlemler biraz daha manueldi. Olay sadece fonksiyonlar değildi, form faktörü de vardı. Şu kocaman tekerlerden olsa kendime yapacağım bir tane...

Resim

8859: Tractor insanları heyecanlandıracak, egzotik bir araç değildi. Traktördü sonuçta. İki silindirli motoru düşününce şimdi komik geliyor kulağa. Ama şu setin haşmetine bir bakar mısınız? Lego bilerek fotoğrafın açısını bu sete göre ayarlamış resmen. Hangi genç bu büyüklükteki bir setin cazibesine karşı koyabilirdi ki? Yada onu unutabilirdi?

Resim

1981 yılında güzel setler olmasına rağmen çok sayıdaki küçük, minifigürlü setler olması bende bu sene ile ilgili olarak destek paketi izlenimi uyandırdı. Belkide günümüzde yığınla büyük setler görmeye alıştığımız için bana öyle gelmiş olabilir. Çok uzatamayayım, geçtim bütün Technic setlerin unutulmayacak kadar farklı ve güzel olmasını, bence bu sene sadece Star Fleet Voyager seti için bile hatırlanmaya değermiş.

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir