1979'dan Hatırlanacak Tek Set

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye
 
Mesajlar: 540
Kayıt: Pzt Eki 26, 2015 8:10 am

1979'dan Hatırlanacak Tek Set

Pzt Eki 18, 2021 8:46 am

Aslında bir kaç set seçmiştim 1979 yılı için. İlk baktığımda benim çok kafama kazınmış setler göremedim, biri dışında. Zorlama ile bir iki set daha ekledim, sonra onları da azalttım. En son düşündüm, "sayıyı arttırmak için zorla set eklemeye gerek yok" dedim kendi kendime. Doğrudan söyleyeyim, 1979'dan hatırlanacak tek set var, o da 928: Space Cruiser And Moonbase. Ve daha iyisi de olamazdı zaten. Lego benim için bu setle başlar. Muhtemelen birçok kişi içinde öyledir, hatta belki TLG için bile öyle olabilir. Bu setin kolaylıkla 1978 senesinde de çıkabileceğini düşünüyorum, zira 924: Space Cruiser (928'in bir düşük modeli diyelim) 1978 senesinde çıkmıştı. Belki de bir pazarlama taktiğiydi, bilemiyorum.

Resim

Bu set efsane seviyesini de aşmış durumdadır. İster kült deyin, ister ikon, bu set kesinlikle bir elin parmakları ile sayılacak özel setler arasındadır. Bence modern setler tasarımları ve yapım teknikleri ile fersah fersah ötede de olsalar tüketim toplumunun kurbanı olmaktadırlar. Geçen sene çıkan Sian kendinden önceki Chiron'u haritadan silerken herkes acaba yeni süper araba ne olacak diye merakla bekliyor (Ferrari olabilir diyorum ben). Oysa bir 8860, 8880 kolay kolay unutulacak setler değildi. Aslında bu setlerin özelliklerinden kaynaklanmıyor, her sene çıkan "çok özel" setler sebebiyle artık "özel" kelimesi anlamını yitirmeye başlıyor.

Hatırlarım eskiden bu özel setler kataloglarda ve raflarda 3-4 sene, hatta bazen daha bile uzun kalırlardı. Onlara sahip olmak bizleri de özel hissettirirdi. Ertesi sene bir ileri modeli veya daha gelişmiş ve özellikli versiyonu gelecekmiş gibi endişelerimiz yoktu. Şimdi merak ediyorum, bundan 40 sene sonra bugün çıkan hangi setler bu seviyeye ulaşacak, yada ulaşacak mı? Bu arada 40 sene sonra 90'a merdiven dayamış olacağım. Hala MOC yapabiliyor olursam paylaşırım :grinning: .

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir