2015'den Hatırlanacak Setler

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

2015'den Hatırlanacak Setler

Pzr Oca 17, 2021 12:35 pm

Bu geçmişe dönük setleri incelemek benim açımdan oldukça faydalı oluyor. Özellikle elimde kalan parçaları değerlendirmek konusunda harika fikirler ediniyorum. Yer geldiğinde hangi seti yapmak istediğimden bahsederim. Şimdilik gene numara sırasına göre bakalım 2015 yılında hangi setler benim için hep hatırlanacak.

Normalde birbirini tekrar eden setlerde hep ilk çıkanı göstermeyi tercih ederim ama 10249: Winter Toy Shop için bir istisna yapmaya hazırım. Setin orijinali 2009 yılında çıkan 10199 numaralı set. Bu iki set arasında çok çok az değişiklik yapılarak Lego tekrar piyasaya sürmüş. Lego bazen böyle hileler yapıyor. Ama bence bu sefer iyi yönde yapmış diyeyim. Önceki sete nazaran ağacın dibindeki oyuncaklar kesinlikle daha anlamlı olmuş. Bu sayede çocukların oynayabileceği, eğlenebileceği, gerçek yılbaşı (veya Christmas) ruhunu yakalamış bir set olmuş bence.

Resim

Disney ve Ideas'tan çıkan birçok güzel setin halihazırda raflarımızı süslediğine eminim. 21303: WALL-E bence bu konuda her iki kategoriye de giren bir set. Çizgi filmi (Animasyon desem daha doğru aslında) zaten çok çok hoşuma gitmişti. Bu seti tasarlayan arkadaşın da karakterin şirinliğini çok güzel yansıttığını düşünüyorum. Özellikle gözlerinin modellemesi ve hareket edebilmesi gerçekten etkileyici.

Resim

Bu seti görür görmez ağzımın suları aktı. 40139: Gingerbread House zaten bu amaca hizmet etmesi için tasarlanmıştı, sonuçta adıda kurabiye evdi. Üzerindeki şeker gibi süslemeler ve yılbaşı renkleri bana inanılmaz çekici geldi. 2015 yılında bu setin varlığından bile haberdar değildim ama şimdi tekrar baktığımda bu seti yalnızca hatırlamakla kalmak istemiyorum, onu yapmak istiyorum.

Resim

Bazı setler vardır, sevdiğim için listeye almışımdır ama gende onlar hakkında ne söyleyebileceğini düşünmek zorunda kalırsın. 42043: Mercedes-Benz Arocs 3245 kesinlikle o setlerden biri değil. Sadece 30 saniye resmine bakarak bile ne diyeceğini biliyor insan. Resimde görebiliyorsunuz değil mi, her tekerde süspansiyon var, ön dört tekerde direksiyon kontrolü (bayılırım) ve pneumatic vinç. Pekiiii, pneumatic var ama pompa yok ne demek? Motor var demek. Burda oturup motorla daha neler yapabileceğinizi yazmayacağım. Alsaydınız kardeşim seti, almadıysanız benim gibi sadece hatırlarsınız o zaman bu muhteşem seti :cry: .

Resim

Ultra Agents kadar kafamı allak bullak eden seri çok azdır. Çok karışık bi kere, her taraf aksiyon. Bi durun düşünelim yahu. 70173: Ultra Agents Ocean HQ de çok farklı değil. Figürler bile bana eciş bücüş geliyor. Ne o öyle acayip acayip yüz ifadeleri falan. Peki bu seti neden hatırlayacağız o zaman? Resme bir daha bakın. Siz hiç bu kadar güzel bir yat gördünüz mü Lego'da? Gemi demiyorum, yat diyorum, dikkatinizi çekerim. Muhteşem bir kaptan köşkü, muhteşem bir gövde. Sağında solunda açılan kapakların, aksiyonun haddi hesabı yok. Ben gene almam ama bu set aklıma kazındı bir kere, hep hatırlayacağım.

Resim

Al işte bir aksiyon teması daha, Ninjago. Aslında bu temada ilk akla gelen uçuk kaçık araçlar ve Mech'ler. Ama 70751: Temple of Airjitzu her nekadar içinde bir çok Ninja karakter içerse de sanki turistik bir bahçe gibi ferah bir hava estiriyor Ninjago City'de. Bu setteki uzak doğu mimarisinin yapım şekli hemen dikkati çekiyor. Zaten bu özelliği onu benim için unutulmaz bir set yapıyor.

Resim

Simpsons temasından çıkmış 71016: Kwik-E-Mart seti için denecek çok az şey var. Diziyi sevenler için gerçekten kaçırılmaması gereken, ağzına kadar easteregg olarak tanılanan detaylarla dolu, bakarken bile yüzünüzde gülümseme bırakan bir set. Ah birde koyacak, tozdan korunaklı bir yerimiz olsaydı. Çünkü bu set bende olsa salonun orta yerinde 24 saat sergilerdim.

Resim

Star Wars, Star Wars, Star Wars... Yapacak birşey yok. 75060: Slave I UCS olarak çıktığında bu listeye girmeyi garantilemişti zaten. Mükemmel boyut ve fonksiyonlarıyla tam filmden çıkmış gibiydi gerçekten. Al koy kenara. Yoksa ömür boyu resimlerine bakarak hayal kur.

Resim

Kimisi için Brickheadz çalışmaz, kimisi için Buildable figürler. Ama benim için Darth Vader'dan babam çıksa alırım. 75111: Darth Vader durduğu yerde karizma. Her koyduğun yerde de karizma olmaya devam ediyor. Bende de klasik pozunda Luke'un karşısında duruyor. Baba-oğul yanyana. Luke darılmasına ama Vader hiçbir zaman unutulmaz.

Resim

Son set benim çok keyif aldığım bir temadan, Scooby Doo. Benim çocukluğumda yıllarca seyredip büyük keyif aldığım bir çizgi film olduğu için Lego'nun bu temayı çıkarması nostaljik hislerle doldurdu beni. 75902: The Mystery Machine bence serinin en güzel ve en anlamlı seti. Bütün figürler yok içinde ama Mystery Machine, Scooby ve Shaggy bence bu seti almak için yeterli bir sebepti.

Resim

Listeye geri dönüp baktığımda listedeki çoğu setin lisanslı olduğunu gördüm. Özellikle yapmıyorum. Hatta etkilenmemek için rastgele seçmeye başlıyorum, sonra kafama göre eliyorum. Kalanlar işte bunlar oluyor. Ne kadar lisans olayının Lego ekonomisine olan etkilerinden yakınsak da, birçok güzel setin lisanslı olduğunu itiraf etmek gerek.

Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Re: 2015'den Hatırlanacak Setler

Çrş Oca 20, 2021 1:49 pm

Bu setlerin çoğu 2015 değil de daha yakın bir zamanda çıkmışlar gibi hissettiriyor.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

Re: 2015'den Hatırlanacak Setler

Prş Oca 21, 2021 7:47 am

Megamech yazdı:Bu setlerin çoğu 2015 değil de daha yakın bir zamanda çıkmışlar gibi hissettiriyor.

Parça ve renkler henüz yeni bir evrim sürecinden geçmediği için olabilir. System ve Technic'in geçtiği evrim süreçlerine geldiğimizde ortamın daha da şenleneceğini düşünüyorum.

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir