2008'den Hatırlanacak Setler

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

2008'den Hatırlanacak Setler

Pzr Mar 07, 2021 8:24 pm

2008 yılına geldiğimizde çeşitliliğin tavan yaptığını görüyoruz. Birbirinden bu kadar farklı yapıdaki setleri bir daha bir listede görebilir miyiz gerçekten bilemiyorum. Sürprizi bozmadan yavaş yavaş başlayalım.

Bazı setler sırf karakterleri için alınır. Bazı setler de karakterleri için alınır ama içindeki yapımlar da en az figürler kadar özel olur. 3830: The Bikini Bottom Express bunun harika bir örneği. Sünger Bob ve Patrick kesinlikle setin yıldızıydı ama otobüsün de Sünger Bob evrenine has şirinliği daha bir sevilesi hale getiriyordu.

Resim

Indiana Jones setlerini 1940 tarzı uçak ve komyonlar içerdiği için severim. 7620: Indiana Jones Motorcycle Chase'de bunların hiçbiri yok. Hatta motorlar bugün bile alabileceğiniz cross tarzında motorlardı. Bu seti benim için unutulmaz yapan filmden hatırladığım, baba oğul Jones'ların motorla kaçtığı aksiyonun ufacık bir set ile çok güzel anlatılması oldu. Gerçekten keşke alsaydım dediğim setlerdendir.

Resim

Biri çift kokpit mi dedi? 7644: MX-81 Hypersonic Operations Aircraft beni işte sırf bu özelliğiyle avladı. Neden bilmiyorum, Lego'da oldum olası çift kokpit olan her uzay gemisini sevmişimdir. Mission Mars temasındaki uzaylı araçları da çok güzeldi aslında, ama bu set kesinlikle aksiyonu doruklara taşıyan bir güzellikteydi.

Resim

Tiny Turbos benim için öyle ağzımı sulandıracak cinsen setler içermiyordu ama 8154: Brick Street Customs için bir ayrıcalık yapmak isterdim. Özellikle şu hotrod'u yapmak için parçalarımı bayağı bir harmanladım ama üzülerek olamayacağını gördüm. Sırf o mu, tır, minibüs ve arka planda kalan Camaro da çok güzeldi bence. Arabaları geçtim, ben bu kadar temiz ve düzenli oto sanayi görmedim. Gavur yapıyor valla.

Resim

8295: Telescopic Handler Lego'nun standart Technic iş makineleri yelpazesinde pek karşılaşmadığımız bir setti. Gerçek hayatta benim zaten çok sevdiğim aracı birde Technic Lego olarak görmek büyük bir mutluluktu. Maalesef bu mutluluktan kendimi mahrum etmeyi başardığım için Telescopic Handler da hep hatırlayacağım setler kervanına katıldı.

Resim

Çeşit olsun diye özellikle Bionicle seçmiyorum, gerçekten. Ama şu 8943: Axalara T9'a bir bakın ve bu listeye ait olmadığını söyleyin bana. Geçtim Bionicle olayını, bence Technic teması altında böyle uçuk kaçık araçlara da yer açmak lazım.

Resim

10184: Town Plan her açıdan özel bir setti. 50 yıl önceki kutunun kapağında gördüğümüz Kjeld Kirk Kristiansen güzel bir sürpriz yapmıştı kapakta (gerçi fotoğrafın açısı bende fena şekilde montaj hissi uyandırdı). Her ne kadar set eski dönemi yansıtacak şekilde tasarlanmış ve Creator Expert temasından çıkmış olsa da bence günümüz City setleri arasında hiç sırıtmadan yer alabilir. Sırıtmak bir yana, yeni City setlerini güzellikte sollar bile.

Resim

2008 yılında modüler teması henüz ikinci yılındaydı. Bazı temaların gelişmesi zaman alırken modüler evler ilk günden beri güçlü mimari tasarımlarla çıkmıştı. 10185: Green Grocer'da bir istisna değildi. Dairelerin içi henüz istediğimiz kadar detaylı değildi. Tasarımcılar belli ki sete adını veren markete odaklanmışlardı. Yalnız içerinden biri keyif insanı olsa gerek, zira çatı katında mükemmel bir mangal ortamı hazırlanmıştı.

Resim
Resim

Hile yaptım. Buradan hemen itiraf edeyim. Aşağıda gördüğünüz resim 10189: Taj Mahal'e ait değil. 2017 yılında çıkan 10256'ya ait. Ama setin çıktığı yıl sebebiyle bu muhteşem güzellikteki setin detaylarını gösterecek kaliteli bir resim bulamadım. Bende biraz montajladım. Taj Mahal Lego'nun Creator Expert teması ile dünyanın çeşitli ülkelerinde tanınmış mimari eserleri evimize taşımaya başladığı ikinci setti. İlki 2007 yılında çıkan Eiffel kulesiydi ama bence pek olmamıştı. Lego Taj Mahal'in ihtişamını renkleri ve mimari tasarımıyla çok güzel yakalamıştı. Set beğenilmiş olsa gerek ki nerdeyse 10 sene sonra tekrar çıkmıştı.

Resim

Siz 852293: Castle Giant Chess Set'i standart bir Lego set olarak kabul eder misiniz bilemiyorum ama bence öyle. Hatta bence hiçbir zaman unutulmayacak setler arasında yer almalı. Yahu hem Lego, hem satranç, hem de Castle temasındaki dwarflar, orclar, troller, cadılar, büyücüler gibi tüm fantazi/fantastik karakterleri bir araya getiren bu olağanüstü set nasıl efsaneler arasında girmesin? Bu senenin benim için en büyük "keşke" seti budur işte.

Resim

2008 yılıda yüzümü gülümseten cinsten setlerle dolu çıktı. Her zaman sevdiğim ve ilgilimi çeken temalardan bir set almaya çalışırım. Özellikle sıradışı setlere/serilere ayrı bir özen gösteririm. 2008 yılında görsem alırmıydım emin değilim ama bugün olsa o satranç setini kesin alırdım. Technic telehandler'ı da alırdım. Indiana Jones setini de alırdım. Sünger Bob setini de alırdım. Off, bunun sonu yok...

Kullanıcı avatarı
Dizman
Üye

Re: 2008'den Hatırlanacak Setler

Pzt Mar 08, 2021 3:22 am

2008 'den her ne kadar almayı istediğim set 8297: Off-Roader olsa da, elime geçen set set 8295: Telescopic Handler oldu.
8295 'de alışık olduğumuzdan farklı bir direksiyon mekanizması var. İnşa etmesi ilginç bir setti.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

Sal Mar 09, 2021 7:33 am

Off-Roader da güzel set. Motorlu olması kısmını geçtim, iki tane LED sete çok farklı bir hava kazandırıyor.

Kullanıcı avatarı
Dizman
Üye

Sal Mar 09, 2021 9:57 pm

Motorlu denince yanlış anlaşılmasın.
Motor öndeki vinç ve aracın alametifarikası yüksekliği ayarlanabilir süspansiyon sistemi için.
Set panellere boğulmamış, mekanizmayı görebileceğiniz klasik teknik sevenler için çok güzel bir örnek.

Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Pzr Mar 14, 2021 6:55 pm

8297 ilkokulda ağzımın suyu akarak bilgisayar laboratuvarında videolarını izlediğim yegane set.

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir