2007'den Hatırlanacak Setler

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

2007'den Hatırlanacak Setler

Cmt Mar 13, 2021 5:49 pm

2000'li yılların sonuna yaklaşırken Lego'da tema çeşitliliği ile ilgili bir sıkıntı olmamasına rağmen hatırlanası setler dediğimizde, ki bu kesinlikle kişiye göre değişen bir görüştür, bu sefer 10 seti bir araya getirmeyi başaramadım. Yıllardır bu resimlerin üzerinden geçip bakarım ve bu seneden aklımda en çok kalan setler gördüm ki iki elin parmaklarına ulaşmamış. Belki siz eksiğimi tamamlayabilirsiniz.

İlk setimiz 4958: Monster Dino yürüyen, kükreyen, karanlıkta parlayan ürkünç bir T-Rex bozmasıydı. Daha henüz Jurassic World'deki DNA'sıyla oynanmış dinozorlar piyasada yokken Lego üretmişti bir tane. Görünüşünün güzel olduğunu, veya fonksiyonlarının inanılmaz heyecan verici olduğunu söylemiyorum. Benim dediğim bir Creator set olarak görünüşü ve yapısı ile kesinlikle bu senenin hatırlanacak setleri arasında olduğunu düşündüğümdür.

Resim

Lego'dan çıkmış pek çok kale setine şahit olmuşuzdur hepimiz. Hatta brick-built kuru kafalı korsan gemileri bile var. Ama 7093: Skeleton Tower kurukafayı efektif bir şekilde kale haline getirmesiyle farklı bir görüntü sergilemiş. Aynı sene daha büyük ve daha çok ve çeşitli figürler içeren setlerde vardı ama Skeleton Tower orijinal yapısıyla o seneden beri hep aklımda kaldı.

Resim

Çok mu farklı? Yoo... Çok mu güzel? Hayır... Ama o bir 7714: Golden Guardian. Exo-Force evreninin yeri bende başka olduğu için maalesef biraz taraf yaklaşmış olabilirim. Pek çok Exo-Force Mech'ini bilmem. Ama kimisini hiç unutmam. Golden Guardian işte o setlerden biri. Sadece bu sette rastlanan altın parçaları ile çok özel bir set olduğunu kabul etmek gerek.

Resim

Şahsen Aqua Raiders yerine Divers temasını her zaman tercih ederim. Uçarı kaçarı aksiyon temaları beni biraz aşıyor, desem de 7775: Aquabase Invasion'i görünce ağzım açık kalmıştı. Birbirinden muhteşem parçalarla oluşturulan denizaltı üssünü geçtim, setteki ahtapot harikaydı bir kere. Elimde birkaç diş paçası var, ahtapotu yapamam belki ama şu ağız kısmıyla ilgili bir çalışma düşünüyorum.

Resim

2000'li yıllarda Racers teması adı altında çok farklı boyutta ve içerikte Racers temalı setler çıkıyordu. Bunların içinde Ferrari setleri kesinlikle kendilerini öne çıkartmayı biliyordu. 8145: Ferrari 599 GTB Fiorano tamamen Technic yapıda olmasına rağmen Racers temasında çıkmış muhteşem bir setti. Chiron'dan Sian'da önce Fiorano vardı. Panel kaplamaları olmadığı için biraz içi dışı bir olsa da, fonksiyon olarak yeni dönem arkadaşlarının arkasında kalsa da bazılarımız Technic setlerini bu şekli ile sever. Örneğin ben.

Resim

8274: Combine Harvester standart Technic kamyon ve iş makinalarının arasından rengi ve yapısıyla çok güzel sıyrılmıştı. Geçmişte de bazı traktör setleri farklı fonksiyonları ve göz alıcı renkleriyle benim dikkatimi çekmişti. Son dönemde çıkan (2000'li yıllarda diyelim) Technic setlerinin içinden bu biçerdöver seti benim için her zaman unutulmaz setlerden biri olacaktır.

Resim

Normalde benzer ve tekrar edden setleri listeye almamaya özen gösteririm, ama bir set 10179: UCS Millennium Falcon gibi efsane bir set olunca burada adının geçmesi bir nevi zorunluluk oldu. Yanlış anlaşılma olmasın ama, bir iki yeri dışında ben UCS Millenium Falcon'unbu versiyonunu tercih ettiğimi itiraf etmem lazım. Bu setin görünüşü bana filmlerde gördüğümüz hırpani versiyonunu daha çok hatırlatıyor.

Resim

İşte herşeyi başlatan modüler set: 10182: Cafe Corner. Şimdiye kadar Lego City/Town temasındaki evler ağırlıklı olarak müstakil bahçeli evlerken artık şehir içi, farklı mimarileri ile modüler binalar çıkagelmişti. Bu binalarda dış görsellik şimdilik daha ön plandaydı. Yapım tekniğinin modüler olması sayesinde birden fazla bu setten aldığınız takdirde (Valla ben ekonomik olarak bu setten iki tane aldığımı düşünemiyorum o ayrı) ikinci resimdeki gibi bir manzarayla karşılaşmanız işten bile değildi.

Resim
Resim

Çocukken sıklıkla oynayıp eğlendiğimiz Tic Tac Toe oyununa Lego'da rastlamak çok şaşırtıcı oldu benim için. Biraz dikkatli bakınca 852132: Castle Tic Tac Toe setinin farklı senelerde farklı karakterler ile çıktığını gördüm. Ama özellikle bu setin güzelliği kullanılan figürlerindeydi. Fantasy Castle dönemi iyi ve kötü şövalyelerinin karakterleri ile bu oyunu oynamak ayrı bir keyif olsa gerek. Eskiden bu setlere rastlama şansımız olmazı ama teknoloji sayesinde artık daha dikkatli olamaya çalışıp satranç veya bu setin bir benzerini almak isterim.

Resim
Resim

2000'li yıllar benim için karanlık çağdan daha çok yavaş bir çağdı. İnternette bu kadar aktif şekilde Lego bakmıyordum. O yüzden birçok set gözümden kaçmıştı. Hatta Exo-Force setlerini 2007'deki bir Amerika ziyaretimde raflarda görünce gerçek Lego olduklarına inanamamıştım. İlk serinin bir önceki sene çıkmış olduğundan haberim olmamıştı çünkü. Tic Tac Toe setini belki her oyuncakçıda bulamayabilirdim belki ama ah o Ferrari nasıl kaçmış benden!

Kullanıcı avatarı
Dizman
Üye

Re: 2007'den Hatırlanacak Setler

Pzr Mar 14, 2021 6:04 am

Bakalım 1977'ye ne zaman varacaksın.
o dönem Lego'da olsam Technic alt yapılı Ferrari Racer serisini kesin kaçırmazdım.

O sene technic az sayıda çıksada o yılı olayı Harvester değil kesinlikle 8275: Motorized Bulldozer
Power Functions ile ilk tanışma.

Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Pzr Mar 14, 2021 6:59 pm

Ama bu az rasstlanılan PF'ın ilk dönemi çıkan technic setlerin garip bir albenisi var. En azından benim için. Harvester güzel bir örnek.

8263 snow plower ve 8063 tractor ise aklıma ilk gelen diğer iki set.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

Pzt Mar 15, 2021 7:57 am

Dizman yazdı:O sene technic az sayıda çıksada o yılı olayı Harvester değil kesinlikle 8275: Motorized Bulldozer
Power Functions ile ilk tanışma.

Doğrudur, 8275: Motorized Bulldozer çok sağlam bir set. Ya çok Technic içinde olmamam, yada şantiyelerde sıklıkla gördüğüm için alışkın olduğumdan gözardı etmiş olabilirim bu seti. Bu vesileyle 10. hatırlanacak set olarak resmini de paylaşayım.

Resim

Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

Pzt Mar 15, 2021 8:05 am

Megamech yazdı:Ama bu az rasstlanılan PF'ın ilk dönemi çıkan technic setlerin garip bir albenisi var. En azından benim için. Harvester güzel bir örnek.

8263 snow plower ve 8063 tractor ise aklıma ilk gelen diğer iki set.

Çok alıştık artık kamyon ve iş makinası görmeye. Bu sene çıkan setler içinde bir de 8272: Snowmobile da vardı. Technic'te ilk defa çıkmıştı. Ama doğal olarak çok fazla fonksiyon içermediği için pek akılda kalıcı olmadı.

Technic'te lisanslı setlerin ağırlıklı olarak çıkmaya başlamasının sebebi bu olabilir mi acaba? Çeşitler kısıtlı olunca en azından lisans ile renk katmaya çalışmak?

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir