2006'dan Hatırlanacak Setler

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

2006'dan Hatırlanacak Setler

Pzr Mar 21, 2021 4:25 pm

2006 yılına geri gittiğimizde günümüzdeki yapım teknikleri ve parçaların modelllere etkilerini daha net görüyoruz. Studların henüz ayıp gibi görülmediği, Technic setlerde çalışan mekanizmaların kapalı paneller arkasına gizlenmediği ve hala modellerde köşeli slopelara rastlamanın mümkün olduğu bir dönemmiş. Gene de modern setlerin nerden geldiğine açılan güzel bir pencere olmuş bu sene. Bakalım neler geride bırakmışız.

Lego daha önce de mini heykeller ve büstler çıkarmıştı ama hiçbirinin 3826: Build-A-Bob kadar keyifli olmadığını söyleyebilirim. Sünger Bob sadece köşede duracak komik bir süs Lego'su değildi, arkasını çevirdiğinizde içindeki fonksiyonları ile keyifle oynayabileceğiniz komple bir setti. Hala eşi benzeri olduğunu düşünmediğim için Build-A-Bob benim hep hatırlayacağım bir set.

Resim
Resim

Yıllar içersinde pek çok farklı formunu ve geliştirilmiş hallerini görsek de bence bu sene çıkmış olan 6209: Slave I daha soluk renkleriyle orijinal üçlemeye daha uygun bir görünüşe sahip. Parlak bordo ve yeşil renklerin yeni setleri güzel gösterdiği şüphesiz ama bu set kesinlikle daha otantikti.

Resim

Stud demişken... 6210: Jabba's Sail Barge'ı görünce bu seti bir daha studsız düşünmem mümkün değil. Sanırım bu AFOL olmanın bir yan etkisi. Setteki Sarlacc çok etklieyeci değildi, hatta zayıf bile diyebiliriz. Gene de Jabba'nın yatının yanı sıra bu Sarlacc Pitt ve Desert Skiff ve bir ton karakter ile filmdeki sahneyi eksiksiz bir şekilde canlandırmak mümkündü.

Resim

7707: Striking Venom bana 20'li yaşlarımdan önce gelmiş olsaydı muhtemelen en ama en çok sevdiğim ve oynadığım set olurdu. Hem set severlerin tapacağı kadar etkileyici bir yapım, hem de MOC severlerin ağzını sulandıracak kadar güzel ve özel parçalarla doluydu. Benim de yeni yeni MOC yapmaya başladığım döneme geldiği için sayısız tasarımımın altyapısını oluşturmuştur.

Resim

Exo-Force temasındaki bütün Mechler kusursuzdur demiyorum. Kimisi diğerlerinden iyidir, değildir tartışılır ama 7712: Supernova bu sene Striking Venom ile birlikte benim için en akılda kalıcı olanlarındandı. Adı, renkleri ve yapısıyla mükemmel özdeşleşmişti. Bu boyuttaki seriyi topladığımı sanıyordum ama aradan kaçınca artık hatıralarımda yaşatıyorum :grinning:

Resim

7784: The Batmobile: Ultime Collector's Edition (Series değil Edition) için diyebileceğim tek şey, bu boyutta bir Batmobil çıkınca doğal olarak hep hatırlanacak setler arasında yer alması doğaldır. Batmobil'in hareket edince dönen fan ve türbin motor gibi özellikleri vardı ama kabul edelim, bu seti bize aldıran dönen bir çift pervane değildi.

Resim

8285: Tow Truck diğer vinçli kamyonlara nazaran daha dar kapsamlı fonksiyonlara dahip olsa da mükemmel modellemesi ve boyutuyla her Technic severin rüyalarını süsleyen bir setti. Bu Mack tır tarzı setler benimde hep dikkatimi çeken ama maalesef her zaman ulaşmadığım setler olmuşlardır. Hatırlanacak setler arasında olması o yüzden pek şaşırtıcı değil.

Resim

Creator Expert teması ile model tadında setlerle tanışmadan önce Racers teması vardı bu iş için. 8671: Ferrari 430 Spider'da Racers teması altında çıkan, göze hoş gelen yapısıyla doğrudan Ferrari severlere hitap eden bir setti. Bana ilginç gelen, pazarlama mıdır, yoksa zamanlama mı bilemiyorum, bu tarz setler şimdiki Fiat 500 seti kadar ses getirmiyordu (Yada ben duymuyordum).

Resim

Aslında bu sene Technic açıdan fena değildi. Özellikle Tow Truck zaten insanın aklını başından alan bir setti. Ama Lego hızlı Technic'çileri unutmamış, Racers teması altında olsa da aslında Technic olarak kabul edilse daha uygun olacağını düşündüğüm 8674: Ferrari F1 Racer'ı çıkartmıştı. Technic süper arabalardaki bütün fonksiyonlara (Vites hariç demem lazım) hemde bir Ferrari F1 arabasında sahip olabilme fikri eminim şimdi bile birçok arkadaşımızın aklını çelmeye yeter.

Resim

Son setimiz 8764: Vezon & Fenrakk bir ara forumdaki arkadaşlarımız arasında da konu olmuştu. Hatta biraz dalga konusu olmuştu. İtiraf etmem gerekirse Bionicle temasının %99'u bana hiçbir şekilde hitap etmiyor ama Vezon & Fenrakk gibi bir set çıkageldiğinde onu unutmak mümkün olmuyor. Maalesef en iyi fotoğrafını bulamadım ama bu resme bile bakarken hatırladığım, bir arkadaşımızın "Örümceğe binen dayı vardı" yorumu beni yerden yere vurmuştu.

Resim

2006 yılından aklımda kalan setlere bakınca Lego'yu bana alıştıran, yüzünde gülümsemeyle dolaşan sarı minik figürler içeren tek bir set bile olmadığı fark ettim. Bu sene içinde de City setleri, Castle setleri çıkmıştı ama hiçbiri akılda kalıcı gelmemiş demekki bana. City'nin 80'li 90'lı yıllardaki Town tasarımların yanına yaklaşamadıklarını söylemem gerek. Castle, izlediği yol itibariyle farklı arkadaşlara hitap edebilir, ona birşey diyemem. Bakalım bundan sonraki yıllarda hangi setlerle karşılaşacağız.

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir