2005'den Hatırlanacak Setler

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

2005'den Hatırlanacak Setler

Pzr Mar 28, 2021 11:57 am

2005 yılındaki setlerden Lego'nun içine düştüğü karanlık dönemden çıkma çabalarının meyvelerini vermeye başladığını görüyorum sanki. Özellikle City gittikce canlanmaya başlamış (ama daha yolu var) ve güzel yeni ve aksiyon içerikli temalar eklenmişti. İşin lisans kısmına gelince, Star Wars setlerinde öyle aşırı bir gelişme veya benim için akılda kalıcı bir set hatılamıyorum. Muhtemelen sebep bu yıllarda Prequal setlerinin ön plana çıkmasıdır, pek ilgilenmedim onlarla. Öte yandan Ferrari lisansı çok göz alıcıydı ve resmen yükselen bir yıldız olmuş bu sene. Bu seneki setlere bakarken daha iyi anlaşılacak ne demek istediğim.

Bu 4778: Airline Promotional Set'i tam anlayamadım aslında. Kutu sanki City seti olara tasarlanmış ama yapısına, renklerine ve minifigüre bakınca oldukça şahsına münhasır ve sıradışı bir set. Lego'nun City veya Town temalarında gördüğümüz çift kanatlı setlerinden çok Adventurers setlerindeki gibi tarihi bir havası vardı. Ama o temaya da ait değildi. Bu seti 2005 yılından çok sonra farketmiştim ama anlattığım sebeplerle aklıma takıldı.

Resim

Farklı kültürleri Western, Ninja ve Adventurers gibi temalarda işledikten sonra Lego sonunda 7016: Viking Boat against the Wyvern Dragon gibi mükemmel setlerle bizi Vikinglerle tanıştırdı. Bu sette özellikle minik ejderhanın kanatları ve viking gemisinin sade güzelliği hoşuma gitmişti. Bir nevi gri çağıma denk geldiği için kaçırmıştım ama bir daha olsa yapmayacağım bir hatadır bu.

Resim

7018: Viking Ship challenges the Midgard Serpent görüp "Gene mi bir Viking seti, Legolord arkadaşımız bu sefer işi tembelliğe vurmuş" demeden önce açıklamama izin verin. Önceki Viking gemisi bence alengirli oyun fonksiyonları içermediği için oldukça ekonomik ve çok güzel bir Viking gemisiydi. Ama koca gemi Lego'nun esas aklından geçen ürkünç deniz canavarı, flick ok mekanizması, direkten sallanan ortaçağ tarzı hücre hücresiyle tam bir oyun canavarıydı.

Resim

Siz şimdiki 6-stud araba veya 8 stud kamyonların mı Lego şehriniz için büyük olduğunu düşünüyordunuz? O zaman size 12 stud genişliğinde bir 7249: XXL Mobile Crane verelim, gözleriniz büyük görsün. İnşaat işinde olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, aslında bu set gerçek minifig ölçeğine diğer tüm Town/City setlerinden daha yakın. Gene de, her ne kadar büyük, güzel ve unutulmaz bir set olsa da, dediğim gibi insanın mevcut setleriyle uyum sağlayamayınca oyun için güzel ama kollektif bir sergileme için zor bir set oluyor.

Resim

Bu sene çıkmış Dinozor macera setleri iki farklı içerikle çıktığı için aklımda kalmıştı: Dinozorları yakalamayı amaçlayan 7298: Dino Air Tracker ve Dinozorları avlama maksatlı 7477: T-1 Typhoon vs. T-Rex. Temadaki tüm setlerin bir iyi birde sinsi ikizi vardı diyebiliriz. Benim tahminim ikisi arasında tercih yapmak gerekse çoğunluğun silahlı setleri tercih edeceği yönündedir.

Resim

Resim

8416: Fork-Lift daha önce görmüş olduğumuz standart Forklift makinalarına nazaran daha estetik ve renkliydi. Makinenin içeriği itibarıyla öyle şok edici fonksiyonlar içermese de bence hala bir benzeri olmayan, çok güzel bir Technic settir 8416.

Resim

Technic fonksiyon bolluğu konusunda Lego mobil vinç setlerine her zaman güvenebilirsiniz. 8421: Mobile Crane'de geleneğe uygun olarak hem motorlu, hem pneumatic sistemli, hemde mekanik fonksiyonlar içeriyordu. Üstüne benim favorim 6x tekerden direksiyon kontrolüyle alınası ve saatlerce oynanası bir setti... Ama ben almamıştım :cry:

Resim

2000 yılından sonra doğan arkadaşlarımız belki hatırlamakta güçlük çekebilir ama lisanslı Technic süper arabalar Lego için yeni bir kavram değil. Racers temasının Technic bazlı setlerinden 8653: Enzo Ferrari bence türünün en iyi örneklerindendir. O dönemde Technic-severler aracın orasında burasında boşluk kalmış, açık görünüyor gibi sudan bahanelerle beğenmemeye çalışmazdı. Hatta tam tersi tüm oynar fonksiyonları görmek, bu sete sahip olmayan arkadaşlara gösterip hava atmak daha yeğdi.

Resim

Son setimiz 8654: Scuderia Ferrari Truck gene Racers temasında Ferrari lisansı ile çıkmış son derece estetik bir tır setiydi. Yalnızca tır değildi setin içeriği. Ayrıca birde F1 arabası ile pit personeli ve ekipmanları da vardı. İşin güzel tarafı oynamanız bittiğinde bütün herşeyi itinalı bir şekilde tırın içine yerleştirebiliyordunuz. Tır 8 stud genişliğinde olduğu için diğer 6 stud city setleri ile pek uyumlu değildi, muhtemelen şehre de sığmazdı. Ama bakınca sırf tır için alınırmış dedim içimden.

Resim

Yazımın girişinde bahsettiğim gibi Star Wars setleri çok etkilemedi beni. Hatta bu sene çıkmış olan Death Star II köşeli yapısıyla elenmişti benim gözümde. Gerçekten iki kere bile düşünmemiştim almayı. Bu arada hiç bahsetmediğim bir diğer lisanslı seride Harry Potter setleridir. O kadar uğraştım ki bir tanesini sevip koyayım listeye diye, ama hepsi çok yarım yamalak, yalap şap yapılmış setler gibi geldi bana. Haliyle olmadı, yapamadım, seçemedim bir tane. Sevenleri varsa şimdiden özür dilerim. Ama hala bir set için yer var. Bu seneden ancak 9 set aklımda kalacak benim. Önerileriniz olurda bakalım isterseniz.

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir