2004'den Hatırlanacak Setler

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

2004'den Hatırlanacak Setler

Pzr Nis 04, 2021 11:51 am

2004 yılı en kaba tabiriyle yaratıcılık açısından çok kurak bir sene olmuş Lego'da. Bırakın 10 tane seti, 6 tane hatırda kalacak seti zor buldum. World City zaten geçen sene başlamıştı ve bu sene de son bulmuş. Tren setleri dışında konuşulacak çok bir set olmadığı gibi onlarda çok özel gelmedi bana. Castle'daki yalapşap kaleler ve rengarenk şövalyeler için söyleyecek birşey yok. Lego da tüm bunları görmüş olacak ki durumu kurtarmak için 90'lı setlerden bile bazılarını yeniden canlandırmak ihtiyacı hissetmiş. Legends setleri haricinde Town, Technic ve Star Wars temasından birkaç seti fark ettim böyle. Onları yerinde görürüz tabi ama benim bu seneye has hatırlayacağım setler dediğim gibi maalesef az:

Bence 4501: Mos Eisley Cantina bu mizansen için parça sayısında uçmadan ve klasik sarı ten renkleri ve gerekli tüm karakterleri içeren yapılmış en iyi set. Neee? Droidler yok mu? Yahu onları diğer onbin setten de edinebilirsiniz, dert etmeyin. 1999 yılında çıkan ilk speeder'a bayılmış, bunu görünce de yıkılmıştım. Bu speeder çok çok daha güzel ve rengi film ile de uyumluydu. Bende zaten önceki speeder olduğu için almamak gibi bir hata yapmıştım. Şimdi ise ara ki bulasın.

Resim

Bu 4504: Millennium Falcon ne ilk Millenium Falcon'du ne de son olacaktı. Ama kendinden sonra bu boyutta çıkan tüm MF setlerin ana yapım yöntemine örnek olacaktı. İlk MF setini almak için çok düşünmüştüm ama çok kaba ve filmdeki görüntü ile çok uyumsuz bir yapıda olduğu için beğenmemişim. Bu sefer iyi ki beklemişim demiştim. Bu seti yapınca görecektiniz ki modern setlerde olmayan açılan giriş platformu mekanizması ve kaçış modülü (Bu filmlerde olmayabilir gerçi) gibi sürprizler mükemmel gizlenmişti.

Resim

2002'de Studios ile başlayan Spider-Man teması dahil 4855: Spider-Man's Train Rescue benim aklımda diğer Spider-Man setlerine göre hem boyut olarak, hem de içerik olarak daha iyi sunulmuş bir set olarak kalmıştı. Derme çatma binalar veya lüzumsuz yer kaplayan köprü yerine güzel modellenmiş bir metro vagonu vardı (her ne kadar içinde yolcu olmasa da). Üç ana karakterle beraber de gelince kaçırılmaması gereken bu setin çıkışına karanlık çağımda yakalanınca mecburen yalnızca resimlerine bakıyor olacağım artık.

Resim

Çok şükür bu sene Racers teması güzel ve renkliymiş. İçlerinde en akılda kalacak olanı tabii ki 8386: Ferrari F1 Racer'di. Çok sade ve güzel tasarımıyla bana eski dönem F1 arabalarını hatırlatmıştı. Sonradan F1 arabaları aerodinamik yapıları ve güvenlik kuralları sebebiyle acayip şekilsiz makinalara dönüştüler. Bence bu hali ile bu set hem çok güzel bir Technic set hem de çok güzel bir Ferrari F1 aracı olmuş.

Resim

Eğer Technic serisinde bir kamyon yoksa o sene Lego başarılı bir yıl çıkarmış sayılır mı? Sanmam. Diğer temalarda çok güçlü bir sene yaşamasa da 8436: Truck tek başına bu sene Technic temasını kurtaracak kadar güzel bir Technic set olmuş. Fonksiyon olarak uçuk derecede teknik detaya sahip olmayabilir ama bu yeni dönem parçalarla yapılmış ilk güzel Kamyon seti olduğunu söyleyebilirim.

Resim

1970'lerden beri birçok boyutta özel gemi gövdeleri üreten Lego 2004 yılında 10152: Maersk Sealand Container Ship'in gövdesini brick-built yapmıştı. Bu setin aklımda kalmasının en önemli sebebi bende gövdesi olmayan 4031 numaralı itfaiye gemisini aynı tarzda yapmam için ilham vermiş olmasıdır. Brick-built olmasına rağmen güzel bir görünüşü vardı bu kargo gemisinin. Bu sette bana en çok batan çıkartmaların, özellikle yandaki "Maersk Sealand" çıkartmasının, birden fazla parça üzerine yapıştırılması oldu. Başka setten kötü hatıralarım olduğu için böyle bir uygulamayı her gördüğümde ürperiyorum.

Resim

Hatırlanacak setler az da olsa bu seneyi tamamen kayıp ilan etmeye gerek yok aslında. İsterdim ki World City setleri yeni tarzlarıyla biraz daha özenli hazırlanmış olsun. Ama görünüşe göre Juniorization modundan çıkmak çok kolay olmamış Lego için. Veya Castle 'da yeni parçalar ile daha güzel mimari kaleler üretilmiş olsun. Belki o zaman renkli şövalyeleri biraz tolere edebilirdim. Aklıma gelen bir diğer düşünce de 80'li 90'lı yıllardaki setleri kriter olarak çok yüksekte tutunca belki de tarafsız bir bakış açısı koruyamıyorum. Sebep her neyse geçmişe dönük yolculuğumuzda daha zor yıllar ile karşılaşacağımızı düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir