71756 - Ninjago - Hydro Bounty

LEGO setlerinin incelendiği bölüm
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye
 
Mesajlar: 540
Kayıt: Pzt Eki 26, 2015 8:10 am

71756 - Ninjago - Hydro Bounty

Cum May 13, 2022 1:55 pm

Genel Bilgiler:
Set Numarası: 71756
Setin Adı: Hydro Bounty
Tema: NinjaGO
Yılı: 2021
Parça Sayısı: 1159
Fiyatı : 1.650TL / 130$ / 140€

NinjaGo normalde bana hitap eden veya topladığım bir tema değildir. Benim için gerek Mech'leri gerekse araçları fazla renkli ve uçuk kaçıktı. Ancak Hydro Bounty hiçte öyle değildi. Sade beyaz gövdesi ve altın süslemeleri ile denizaltında süzülen bir sanat şaheseriydi adeta. Nedense bana direk Deniz Altında 20.000 Fersah romanını hatırlattı. Uzun süre, neredeyse iki sene sürdü almaya karar vermem. Ama sonuç, birazdan göreceğiniz gibi, oldukça memnunluk verici oldu.

Seti geçen hafta Cuma günü akşam üstü 6 gibi sipariş verdim, Cumartesi günü öğlene doğru eve gelmiş. Normalde box art muhteşemdi, büyük ihtimalle seti açar yapardım, ama kutusunu da tablo gibi saklardım. Maalesef kutu o kadar hırpalanmıştı ki her tarafı yıpranmış, harap vaziyetteydi. Açıp yapmaktan başka şansım yoktu. Gene de güzel bir kapak resmi çekebildim, bu güzelliğe aşağıda şahit olabilirsiniz.

Resim

1159 parça içinde ciddi anlamda altın ve şeffaf parça bulunuyordu. Sete muhteşem görselliği verecek olan işte bu parçalardı. Diğer taraftan denizaltı gövdesinin yapımında kullanılacak parçalar öyle çok alacalı bulacalı ve renkli değildi.

Resim

Setteki 10 figürün 2'si brick-built, 2'si kötü adam, kalan 6'sı ise bizim Ninja ekibiydi. İlginçtir Ninja'ların (isimlerini bile bilmiyorum) sadece 3 tanesine alternatif saç koymuşlar. Buna rağmen Ninja arkadaşların hepsi çift yüz ifadesi ile geliyor (Android olduğunu tahmin ettiğim Beyaz Ninja hariç, isimler konusundaki cehaletimi mazur görün). Dalgıç kıyafetindeki baskılar çok güzel ama benim için pek birşey ifade etmiyor. Ayrıca kask yerine ninja kapşonu üzerine gözlük parçası ilginç, ama kask olmasını tercih ederdim. Bu şekilde alternatif kullanım düşünemiyorum. Birde tüp, kemer ve regülatörün tümleşik yapısı benim pek sevdiğim bir kombinasyon olmadığını söyleyebilirim. Kılıç takabiliyorsunuz o ayrı.

Resim
Resim
Resim

Küçük araçlar çok keyifli. Zaten denizaltıdan önce dikkatimi küçük denizaltılar çekmişti. Yapı olarak çok hoşuma gitmişti. Kendim de yapabileceğimi düşünmüştüm, ancak bu araç camları fazla özel olduğundan benzerini yapıp farklı bir cam kullanınca aynı etkiyi vermeyeceğini düşündüm. Arkadaki pervane sistemi çok efektif, neredeyse sıfır sürtünme ile fırıl fırıl dönüyor, çok iyi planlanmış. Yalnız tasarımda dikkatimi çeken şey araçlarda kontrol sistemi bulunmuyor, ne bir kol, ne de bir direksiyon. Ayrıca yapımda da bir hata keşfettim sanki. Eğer denizaltıları klavuzdaki gibi yaparsanız tüplü figürleri içine koyduğunuzda kapak tam kapanmıyor. Öte yandan, parça listesinde olmayıp, klavuzda da gözükmeyen, ama kutudan çıkan 2x2, iki studlı plateleri uygun yerleştirirseniz bu sorun ortadan kalkıyor.

Resim

Kötü adamın kullandığı at... vatos arab.. her neyse işte o araçta çok basit ama vatos, figür ve öndeki sivri parçalar sayesinde çok güzel bir enstantane oluşturmuş.

Resim

Diğer küçük araç ise geminin önünü oluşturan trasnformer tarzı bir Mech. İlk bakışta çok bir albenisi olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak setin hiçbir yerinde vurgulanmamasına rağmen Mech'in gövdesinin ana hatlarında heykelsi bir kafa yapılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Alt taraftaki çift taraflı slope çene, ortadaki 1x1 üçgen parça burnu ve sticker'ın geleceği (Ve benim hala uygulamadığım) 2 taraflı 1x4 slope'da gözlerini oluşturuyor sanki.

Resim

Küçük yapımlar sonrasında sonunda ana denizaltıya gelebildik. Daha ilk aşamada denizaltının yan tarafındaki kanatçıkları bir hamle ile açabileceğimiz sistemin altyapısını oluşturmaya başlıyoruz. Bu sistem technic parçalarla değil, gayet sade sistem parçaları ile oluşturulmuş. Tabi sadece ip ve çekme sistemi ile yapıldığından tek yönlü çalışıyor. Yani kapakçıklar ortada görülen raylı sistemi çektiğinizde açılıyor, ama sonrasında el ile kapakçıkları eski haline getirmeniz gerekiyor.

Resim

Fotoğraflardan çok anlaşılmasa da gövde oluşturuldukça denizaltının ihtişamı daha da ortaya çıkıyor. Yan tarafta stud olan parçalardan geminin yan tarafında yapılacak olan süslemelerin hazırlıkları başlıyor.

Resim

Normalde uçak yapımında hiç hoşlanmadığım gövde parçaları bu sette süslemelerin altında kaldığı için çok fazla gözüme batmıyor. Ayrıca haznenin açılıp içerisine denizaltı ve diğer aksesuarların depolanabilmesi sebebiyle de oldukça kullanışlı olmuş. Altın süslemeler ile denizaltı yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor.

Resim

Ve işte uzay gemimizin, pardon denizaltımızın bitmiş hali karşınızda. Valla bana sorarsanız bu araç rahatlıkla uzay gemisi olarak kullanılabilir. Periskop yerine bir lazer topu koysak, yanlara da belki bir iki ekleme yapsak kimse farkı sorgulamaz diye düşünüyorum.

Resim

Seti tamamladığımızda harika eklentileri ile oynaması çok keyifli olacağını düşündüğüm manzarayla karşılaşıyoruz. Kötü karakterlerin aracını saklama imkanı yok ama denizaltı diğer tüm figür ve aksesuarları barındıracak alanı sağlıyor.

Resim
Resim
Resim

Setteki süsleme detayları çok hoşuma gitti. Özellikle şu mini ejderha kafaları muhteşem bir mold hakikaten. İster kılıçların sonunda, ister araç süslemelerinde olsun her yerde çok güzel bir görsellik sunuyor. Altın işlemeli camlarda aynı şekilde çok hoş olmuş. Ninjago teması sadece böyle parçalar sayesinde bile çok taraftar kazanır.

Resim

Sette birde çok güzel bir yedek parça yelpazesine sahip. Gerçi şimdi bakınca delikli round brickten iki tane olması beni biraz düşündürdü. Normalde Lego aynı parçadan iki tane yedek vermez. Hmm, yapım klavuzunu baştan bir gözden geçirmem gerekebilir.

Resim

Puanlama:
Parçalar: 10 - Sırf altın parçalar yeter 10 üzerinden 10 puan vermek için. Üstüne bir de slope ve mafsal parçaları var ki, seti yapmayacaksan bile milyon MOC olasılığı sunuyor.
Fiyat: 7 - Geçen sene muhtemelen 1000 liraya alınabilirdi ama kurun yükselmesi Lego'nun veya setin suçu değil.
Oynanabilirlik: 10 - Sekiz tane renkli figür, şık tasarlanmış mini denizlatılar, sağlam kötü adamlar, kuğu gibi zarif ama tank kadar sağlam ve devasal bir denizaltı. Yaptıktan sonra bi yarım saat sağa sola uçmuş olabilirim :)
Tasarım: 10 - Çok çok güzel bir set. Ne deli gibi detay süs içeriyor, ne de eski setler gibi aşırı minimalist. Çok güzel dengelemişler bu seti.

Düşünceler:
Ah, ah... Ne yakışırmış bu set Space Police 3 temasına. Aslına bakarsanız deniz yaratıkları zaten uzaylı gibi olmuş. Benim elim şu yılan kafalı figüre bir uzay aracı yapar. Son olarak, herkesin kendi kişisel görüşüdür tabi ama ben bu setin 2021 yılında çıkmış en güzel set olduğunu düşünüyorum.

Dön Set İncelemeleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir