10248 - Ferrari F40

LEGO setlerinin incelendiği bölüm
Kullanıcı avatarı
Legolord
Üye

10248 - Ferrari F40

Sal May 02, 2017 2:01 am

Açıkçası pek Ferrari sever sayılmam. Hatta Enzo'dan önce bir tek Testarossa modelini severdim. F40 ise hep fazla köşeli gelmiştir bana. Aynı dönemdeki Lamborgihini Diablo SE30 en sevdiğim süper arabaların başında gelir. Bu setide yurtdışında çok sevdiğim bir arkadaşıma hediye almıştım, ama o bununla beraber yanında gelen küçük hediyeyi karıştırmış. Büyük olanı (yani bu seti) kendime aldığımı sanarak, yılbaşına özel çıkan kar küresi setini yapıp bunu bana getirmiş. Ona esas kar küresinin benim için değerli olduğunu anlatmaya çalıştım ama bu seti tekrar geri almadı, zira o da kar küresini çok sevmiş... Neticede, hazır 1 Mayıs itibariyle uzuuun bir haftasonumuz olduğu için, oturup bu seti keyifli bir şekilde yapayım dedim.

Genel Bilgiler:
Set Numarası: 10248
Setin Adı: Ferrari F40
Tema: Creator Expert
Yılı: 2015
Parça Sayısı: 1158
Fiyatı (Gavur): £74.99 / $99.99 / €89.99
Fiyatı (Milli): TL 349,90 (Adore) Bu fiyat dövizdeki inanılmaz artış sayesinde Amerika ile bile aynı.

Kutu büyükçe ve ağzına kadar parça dolu. Kutunun önündeki resim tabiiki güzel görünse de, sonradan göreceksinizki yapılmış hali kapaktaki resimden çok daha etkileyici (Spoiler :content: )

Resim

Setin muazzam bir parça yelpazesi var, 1158 parçanın hakkını vermiş. Hiç bir sette bu kadar 1x1 ve 1x2 parça kullandığımı hatırlamıyorum. Ciddi bir ince işçilik söz konusu.

Resim

Oldukça basit başlıyor aslında yapım. Ama sonradan, kabul etmem gerekir, hayli yaratıcı ve şaşırtıcı unsurlarla karşılaşıyorsunuz. Bazı yerlerde farklı teknikleri öyle uygulamışlarki içinizden (Bazen dışardan) 'Hadi canım, bu şekilde nasıl denk getirmişler yüksekliğini' falan diyorsunuz. O konulara yeri gelince girerim zaten, haydi başlayalım.

Dediğim gibi çok standart bir girişle başlıyoruz setimize.

Resim

İlginç yapımlara ilk örnek aşağıda arabanın arkasına doğru genişlemesini sağlarken eğimi çok doğal bir şekilde bağlamaları. Daha önce bu uygulamayı gördüğümü hatırlamıyorum, ama mükemmel bir uyum içinde olduğunu söyleyebilirim. Parça gerilmesi veya sıkışma gibi bir durum sözkonu değil. Ayrıca bu resimde aracın içide tamamlanmış oluyor. Aslına gayet uygun. Gerçek F40'ın vites kolunun uzunluğuna inanamadım.

Resim

1 numaralı parça paketleri tamamlandığında aracımızın gövdesi tamamlanmış oluyor. Burada gene ön cam ve tavan birleşim açılarının mükemmel uyumu hayranlık verici.

Resim

Motor hakkında çok büyük övgüler okuduğum için intenette gerçeğine baktım. Gerçekten orda da başarılı bir modellem yapmış TLG. Yerinden çıkartılabilmesi güzel bir enstantane, ama öyle çok albenisi olduğunu söyleyemeyeceğim. Taş yerinde ağırdır misali, ben aracın içinden çıkartacağımı sanmıyorum.

Resim

Aracın motor kaputunu tamamladığımızda son derece sağlam bir şekilde teknik parçaları ile ana gövdeye bağlıyoruz. Sonrasında çok tartışılan kocaman bir slope ile bu bağlantılar kamufle ediliyor. Hani, çok süper bir çözüm olmayabilir ama çok sırıttığınıda söyleyemem. Sona doğru göreceksinizki setin artıları böyle tefferuatları gölgede bıtakıyor.

Resim

Resim

Ön kaputun yapımı motor kaputuna oranla çok daha alengirli. Özellikle kaputun üstündeki iki küçük hava girişini bulan vatandaş alkışı hak ediyor. Harika bir teknik ve dışardan muhteşem görünüyor.

Resim

Bu noktada önemli bir konuyu belirtmek isterim. Ön tamponda uygulanan stickerların yerini iyi ayarlamak lazım, zira görüntü açısından devamlılığı sağlamak önemli. Ancak, ön tampon ile yan çamurluklar arasında bir tık fark var. Bende ön stickerları tampona, yan stickerları ise çamurluklara göre ayarladım. Bu şekilde beni rahatsız etmiyor. Eğimli yapsak olur muydu? Bilmem, denemedim, böyle iyi.

Resim

Set tamamlandığında harika bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Legosever biri olarak yapım aşamalarındaki çözümler, uyum ve model beni tatmin etti. Şüpheler ile başladığım yapım büyük bir memnuniyet hissi ile tamamlandı.

Resim

Puanlama:
Parçalar: 6 - Set parça çeşitliliği açısından çok zengin ama slopelar dışında çok ilginç parçalar içerdiğini düşünmüyorum. Zaten kimsenin lisanslı bir seti parça içeriğini geliştirmek için alacağını tahmin etmesemde, hayal kırıklığı yaratacağını sanmıyorum.
Fiyat: 8 - Set boyutuna göre pahalı gelebilir, ancak lisanslı bir set olduğunu unutmamak lazım. Yapısı ve içeriği bence fiyatına göre iyi dengelenmiş.
Oynanabilirlik: 7 - Modelin bütün her tarafı açılıyor, motoru çıkartılıp sergilenebiliyor ama meselede bu işte: Bu bir model ve sergilenmeli. Oynamak için çok elverişli olmayabilir. Genede sağlam yapısı ve Lego olması sebebiyle, biraz hayal gücünüzü kullanarak keyifli vakitler geçirilebilir.
Tasarım: 9 - Birçok kişi setin F40'ın güzelliğini tam yansıtamadığından falan bahsetmiş. Valla ben F40 alcak durumda değilim, canlısını hiç görmedim, hatta maketi bile yok bende. Elimde F40'a en yakın şey bu set ve açık söylemem gerekirse modellemesini çok başarılı buldum. Şu sticker dışında pek sıkıntım yok, o da zaten sıkıntı değil.

Düşünceler:
Tatilimi değerlendirmek için bundan güzel bir set olamazdı. Birinci paketi Pazar günü, ikinci paketi ise Pazartesi günü yaptım. Dizmesi, yapması, hayranlıkla seyretmesi derken çok güzel vakit geçirdim. İlk başta hissettiğim isteksizlik ve şüphe yersizmiş. Set çıktığı kutuya göre küçük kalsa da, görünüşü ve fonksiyonları ile büyüyor.

Diğer resimleri onaylandıktan sonra bu bağlantıdan görebilirsiniz:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=569676

Kullanıcı avatarı
Mengish
Üye

Re: 10248 - Ferrari F40

Çrş May 03, 2017 11:11 am

Eline sağlık Legolord. Güzel bir model için güzel bir inceleme olmuş.

Dön Set İncelemeleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir