Sararmis legolari duzeltme

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz

Sararmis legolari duzeltme

Pzt Mar 23, 2020 10:17 pm

Selam arkadaslar. Oncelikle turkce klavye kullanmadigim icin hepinizden ozur dilerim. 

Sizinde gunesten sararmis legolariniz var mi ? Ya da sararmasindan korktugunuz icin direk gun isigindan sakiniyor musunuz ? Korkmamiza gerek yokmus zira bir cozum mevcutmus. 

Internette arastirdigimda sararmis legolara zarar vermeden tekrar eski renklerine geri dondurmenin mumkun oldugunu ogrendim. Ne yazik ki turkce bir kaynak bulamadim. Bende deneyimlerimi sizlerlede paylasmak ve turkce bir nasil yapilir incelemesi hazirlamaya calistim. Umarim begenirsiniz. 

Legolari orjinal renklerine geri kavusturmak icin Hidrojen Peroksit kullaniliyor. Bu kimyasal madde yara temizlemede, sac rengi acmada hatta su ile karistirirarak agiz gargarasinda kullaniliyor. Piyasada %3, %6, %9, %12 yogunlugunda olmak uzere 4 cesitinin satildigini gordum. Lego beyazlatmada genellikle %3 (%97 saf su) luk cozelti kullaniliyor. Ben eczahaneden %6 yogunlugundaki cozeltisini aldim ve yari yariya su ile karistirdim. UYARI, %3 luk karisimi bile gozunuze, agiziniza ciplak derinize surmeyin. Calisirken eldiven kullanmaya calisin. Kucuk kardeslerim lutfen kendi baslarina denemesinler. Ben eldivensiz denedim ve elim tuzlanmis gibi beyaz oldu sonra yanmaya basladi. Suda bir sure yikayinca duzeldi. 

En guzel haber, bu karisim Lego uzerindeki baskilari bozmuyor. Bu nedenle baskili legolari da beyazlatabilirsiniz. Ben denedim ve boyle bir sonuc aldim.
Resimcroped203 by phoenixugur, on Flickr
Incelemelerde 3 renk Lego uzerinde bu islemin calistigi anlatiliyordu. 

1) Sararmis beyaz Legolar. Beyaz legolari duzeltmek icin gun isigina ihtiyacimiz varmis. Bu nedenle cam bir kaba koyup tum legolarin bu kimyasal altinda kaldigindan emin olduktan sonra dogrudan gunes alan bir yerde yeteri kadar (gunese ve hava sicakligina bagli bende 4 gun yetmedi) bekletmeniz gerekli. Legolarimizi sarartan gunes oldugu halde duzeltmek icinde gunes kullanmamiz cok enteresan. 

UYARI, Tum parcalarin karisimin icinde kaldigindan yuzeyde hava ile temas eden kisimlari kalmadigindan emin olun. Sadece karisim icindekiler duzelir ve karisimin disinda kalan kisimlar bozuk renkte kalmaya devam eder. 

2) Sararmis Gri Legolar. Bu rengi duzeltmek icin gun isigi lazim degil diye okudum. Henuz denemedim. Denemelerim bitince daha ayrintili cevap verecegim. 

3) yesillesmis mavi Legolar. Bu renkte gun isigi istemiyormus. Denersem daha ayrintili aciklama yazacagim.

ResimIMAG0175 by phoenixugur, on Flickr

Hazirlik olarak Legolarimi yikadim uzerinde cizik ve leke bulunanlari fircaladim. Bu islem aslinda beyatlatma icin gerekli degil zira beyazlatma uzerinde herhangi bir etkisi yok. Fakat lekeler beyazlama surecinde kaybolmuyor ama dis macunu ve dis fircasi ile temizleyince yok oluyor.

ResimIMAG0182 by phoenixugur, on Flickr ResimIMAG0183 by phoenixugur, on Flickr

Sararmis beyaz legolari seffaf bir kavanoza koydum ve tum legolar su altinda kalana kadar %3 luk hodrojen peroksit karisimi ile doldurdum. Pencere onune koyarak beklemeye basladim.

ResimIMAG0194 by phoenixugur, on Flickr

Ne yazik ki yasadigim ulke yagmuru ile meshur ve 3 gun boyunca sadece bir gun gunes yuzu gorebildim. Daha fazla beklemem gerektigini biliyordum ama 4 gun dayanamadim ve parcalari cikardim. Az sararmis parcalar duzelmisti ama asiri sararmis parcalarda cok azicik daha sarilik vardi. Kavanozum cok dolu oldugu ve icteki parcalar yeterli isik almadigi icin parcalari ayirdim ve hala sari olanlari tekrar kavanoza koydum. 

ResimIMAG0199 by phoenixugur, on Flickr

Sivi ya elimi sokmadim. Bir kaba bosalttim fakat sadece islak Legolara dokunmak bile elimi yakti. Elimdeki Yanma bol suda yikayinca gecti. Siz mumkunse eldiven kullanmaya ozen gosterin. 

ResimIMAG0200 by phoenixugur, on Flickr

4. gun itibari ile kalan beyaz Legolari duzeltme calismalarim devam ediyor. 2 gun daha beyazlari karisimda tutacagim ve isim bitince ayni karisimi grilerde kullanacagim. Bu karisimi isiniz bitince saklayabilir  ve tekrar tekrar kullanabilirsiniz. 

ResimIMAG0201 by phoenixugur, on Flickr

Gri renklerde nasil bir sonuc alacagimi gormek icin takipte kalin. 

Sizde bu yontemi denemis iseniz veya bu yaziyi okuduktan sonra denerseniz lutfen bu baslik altina tecrubelerinizi paylasin. 

Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Re: Sararmis legolari duzeltme

Çrş Mar 25, 2020 3:53 pm

Ben bir kez bir avuç beyaz parçada denemiştim işe yaramıştı. Tekrar denememi gerektirecek kadar sararmış parçalarla henüz karşılaşmadım, umarım karşılaşmam da. Çok faydalı bir rehber olmuş, elinize sağlık.

Kullanıcı avatarı
Robinson
Kurucu Üye

Re: Sararmis legolari duzeltme

Prş Mar 26, 2020 8:17 am

Çok başarılı bir rehber olmuş. Griler için uygulamayı merakla bekliyorum, beyazlara çok ihtiyacım olmuyor ama griler dert :sick:

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir