Eski - yeni Lego karsilastirmasi.

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz

Eski - yeni Lego karsilastirmasi.

Prş Nis 09, 2020 11:13 pm

Ikinci el lego almayi cok seven birisiyim. Cok guzel bir envanter topladim bu sayede. Temizlik yaparken elimdeki parcalardan birinin digerlerine uymadigini fark ettim ve sebebini arastirmaya giristim.

ResimIMAG0289 by phoenixugur, on Flickr
ResimIMAG0291 by phoenixugur, on Flickr
ResimIMAG0293 by phoenixugur, on Flickr

Resimde gorebileceginiz gibi 3 farkli kirmizi 3x2 tuglam var.
1. Soldaki tugla modern kaliptan. 1985 ten beri bu kalip kullaniliyor imis. Altinda gordugunuz silindirler desteklenmis. Digerlerine ise bu destek yok.

2. Ortadaki tugla biraz carpik, Bunun sebebi malzemesi gunumuzde kullanilan ABS degil CA (Cellulose Acetate). 1964 ten sonra Lego bu problemi onlemek icin ABS kullanmaya baslamis. Yani bu tugla 1963lu yada daha yasli. Altinda Pat pend yaziyor yani patent bekleniyor. Ne yazik ki bu tugla digerlerine uymuyor. :cry:

3. Sagdaki tugla, ustten modern tuglaya benziyor fakat altinda silindirin destekleri yok ve patent bekleniyor yazisi bundada var. Bu Lego da ABS fakat son resimde goruldugu gibi kalip beslemesi modern tuglalardaki gibi studlarda degil, yanda. Bu bize bu parcanin 1963 - 1974 arasinda uretilmis oldugunu gosteriyor. Bu tarihten once besleme yeri kosede imis. Daha sonrada gunumuzdeki gibi stud da imis.

Legonun gecirdigi degisim surecini elimdeki parcalar uzerinden deneyimlemek cok guzeldi. 1964 ten beri uretilen tum tuglalarin birbirine uymasi ne kadar guzel birsey. Elimde boylesine eski parcalar olmasini beklemiyordum. Umarim bu arastirmamai begenirsiniz.

kaynak : https://www.bricklink.com/v2/splash.page?viewType=shop&pageID=7329&uID=234680

Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Re: Eski - yeni Lego karsilastirmasi.

Pzr Nis 12, 2020 5:55 pm

Az önce de Kaplan ile fark ettik ki hepimizin aşina olduğu klasik 2x4 sandık parçasının aslında 2 değil 3 versiyonu varmış:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 738c01#T=P
Linki açınca karşınıza çıkacak olan parça hiçbir sette bulunmuyor olarak gözüküyor ama bende bir adet var ve rengi de reddish brown değil eski kahverengi. Kim bilir nasıl elime geçti en ufak bir fikrim yok. Böyle farklı moldları keşfetmek her zaman zevkli oluyor.

Pzr Nis 12, 2020 7:09 pm

Uzgunum verdigin linkteki resimlerden farki anlayamadim.

elimdeki sandiklari inceledim fakat sadece 2 cesit saptayabildim.
ResimIMAG0297 by phoenixugur, on Flickr

Rebrickable de sadece 2 cesit gorunuyor.
Resim
Resim

Senin verdigin linkte undetermined yaziyor yani belirsiz. Bence o bir sette hangi sandigin oldugu bilinmedigi zaman kullanilmak icin olusturulmus bir default option.

Kullanıcı avatarı
Kaplan
Kurucu Üye

Cmt May 16, 2020 12:40 am

Böyle başlıklara bayılıyorum :)

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir