Lego Mindstorms

LEGO hakkında herşeyi yazabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Lego Mindstorms

Cum Haz 12, 2020 6:03 pm

Bugün Mindstorms serisinin yeni seti 51515 tüm RLFM'lerde birden açıklandı. 31313 kodlu EV3'ün keskin hatlarından sonra çok basit bir sisteme geçmişler gibi geliyor. Benim tahminim ise bunu NXT veya EV3 gibi FLL veya benzeri profesyonel organizasyonlar için değil de daha çok PoweredUp ile hedefledikleri kodlamayı öğrenmek isteyen çocuklara yönelik olduğu. Akıllı tuğlamızın 6 çıkışı, USB-C girişi ve hepsinden ilginci 6 pinli adaptörü bulunuyor.
Resim

Bu adaptör ile 3. parti sensörler veya ev yapımı devre kartlarını bağlayabilecekmişiz. 3. partileri düşünerek TLG'nin bir şey hazırlamış olması garip gelse de halihazırda üçüncü parti elektronikleri legolarla kullanan insanların sayısını düşününce yerinde bir hareket olduğunu söylemek gerek.

Yeni elektronikler dışında bir de yeni teker parçası içeriyor. Görsellerden tam emin olamasam da Chima Speedorz'larındakine benzer bir şekilde üretildiklerini bu yüzden daha az kayacaklarını tahmin ediyorum.

Son olarak Teal'i hayata döndürme kampanyasının bu set ile devam ettiğini söyleyebiliriz.

Resim

Re: Lego Mindstorms

Sal Haz 16, 2020 9:07 pm

Mindstorm NXT ve EV3 un kablolari bizim telefon kablosu gibi, ucundaki centigi keserek mindstormda kullanabiliyorlar. Boylece 3. parti firmalar mindstorm motor ve sensorleri kullanarak ve cip pc ler kullanarak harika robotlar yapabiliyor.

Bu sette bu ozelligi mi acaba kullanmislar. Yinede cok guzel.

Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Çrş Haz 17, 2020 5:00 pm

Evet haklısınız ama parça kesmeye karşıyız :P Bence NXT2.0'daki USB-B kablosu gibi bir ucu akıllı tuğlaya bir ucu 3. parti elektroniklere bağlanacak bir kablo koyarlar diye tahmin ediyorum.

Prş Haz 18, 2020 12:50 am

Megamech yazdı:Evet haklısınız ama parça kesmeye karşıyız :P Bence NXT2.0'daki USB-B kablosu gibi bir ucu akıllı tuğlaya bir ucu 3. parti elektroniklere bağlanacak bir kablo koyarlar diye tahmin ediyorum.

Parca kesmeye bende karsiyim.
Mindstormun kablosunu kesip telefon yuvasinda kullanmak gereksiz maliyetli olur.
Ama telefon kablosunun klipsinin kesip mindstormada kullanmak hem maliyetsiz olur hemde diledigin boyda kablo ayarlayabilirsin.
NXT2.0 da ucuncu parti firmalarin urunlerini kullanabiliyorsun. Mesela ben pusula sensoru aldim.
Bunun disinda barometre, gyro, acceleration, sicaklik olcer gibi bir cok farkli sensor gordum.

Bakalim bu yeni mindstorm serisi bize ne ozellikler getirecek.

Kullanıcı avatarı
Megamech
Yaptıklarım Moderatörü

Prş Haz 18, 2020 1:21 pm

phoenixugur yazdı:
Megamech yazdı:Evet haklısınız ama parça kesmeye karşıyız :P Bence NXT2.0'daki USB-B kablosu gibi bir ucu akıllı tuğlaya bir ucu 3. parti elektroniklere bağlanacak bir kablo koyarlar diye tahmin ediyorum.

Parca kesmeye bende karsiyim.
Mindstormun kablosunu kesip telefon yuvasinda kullanmak gereksiz maliyetli olur.
Ama telefon kablosunun klipsinin kesip mindstormada kullanmak hem maliyetsiz olur hemde diledigin boyda kablo ayarlayabilirsin.
NXT2.0 da ucuncu parti firmalarin urunlerini kullanabiliyorsun. Mesela ben pusula sensoru aldim.
Bunun disinda barometre, gyro, acceleration, sicaklik olcer gibi bir cok farkli sensor gordum.

Bakalim bu yeni mindstorm serisi bize ne ozellikler getirecek.

Dediğiniz sensörlerin hepsi değilse bile çoğu add-on olarak lego marka mevcuttu aslında NXT 2.0 için. Onlardan mı bahsediyorsunuz üçüncü parti sensörler mi?

Cum Haz 19, 2020 6:22 pm

ucuncu parti olan HiTechnic in yapmis oldugu sensorlerden bahsediyorum. Bu firmanin Lego ile partnerligi var. Bu sayede yaptigi sensorleri Lego govdelerin icinde satiyorlar ve sahte urun gibi durmuyor. Ayrica Legonun kendi yazilimi bu sensorleri kendi sensoru gibi taniyor. Mesela bendeki pusula sensorunu sonic sensoru gibi taniyor. Sensorun pusula oldugunu bildigim icin ben gelen numarayi ona gore degerlendirecek bir kod yaziyorum.

Resim

Kullanıcı avatarı
Kaplan
Kurucu Üye

Cmt Haz 20, 2020 7:53 am

Mindstormsların set numaraları hep ilginç ve özel numaralar oluyor şimdi de 5in1 için 51515 yapmışlar :D

Dön LEGO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir